بازارسازان

بازارسازان

بازارسازانTel:88-0000-0000

مقايسه «شام ايراني» بازيگران زن و بازيگران مرد

رئاليتي شو يكي از گونه‌هاي جذاب توليد برنامه تلويزيوني در سراسر دنياست كه در كشور ما به‌خصوص در تلويزيون آن چنان كه بايد جدي گرفته نشده و بيشتر شاهد پخش نمونه‌هاي آن در شبكه نمايش خانگي هستيم.

برنامه‌هايي مثل «شوخي با هنرمندان»، «رالي ايراني» و… نمونه‌هايي از اين برنامه‌ها بود كه كمابيش در شبكه نمايش خانگي مورد اقبال قرار گرفت. يكي از تضمين‌شده‌ترين الگوهاي توليد رئاليتي‌شو كه شايد بتوان معادل فارسي «نمايش واقعي» را به آن اطلاق كرد، مسابقه «شام ايراني» است.

ابوطالب كارگردان سري جديد اين برنامه، چند رئاليتي‌شو را در كارنامه دارد و شايد بتوان او را فعال‌ترين چهره اين حوزه دانست. بعضي‌هايش خوب بوده و بعضي‌هايش بسيار ضعيف. ابوطالب معمولاً به ذات اين برنامه‌ها يعني واقعي بودن همه‌چيز چندان پايبند نيست، به طوري كه در هر برنامه يك نمايش را به كار اضافه مي‌كند، نمايشي كه يا شركت‌كنندگان را غافلگير مي‌كند يا بيننده يا هر دو را با هم. سري جديد برنامه «شام ايراني» در گروه مردان شاهد حضور پوريا پورسرخ، نيما شاهرخ شاهي، سامان گوران و يك بازيگر ترك به نام اِمره بود.

گروه بانوان هم كه هنوز رقابت‌شان تمام نشده، بستر رقابت سيما تيرانداز، شبنم قلي‌خاني، مارال فرجاد و يك بازيگر از كشور آذربايجان است. خب از آن جايي كه رقابت گروه بانوان اين برنامه هنوز ادامه دارد، نمي‌توان آن را بررسي كرد، هرچند كه مي‌شود حدس زد با تركيب فعلي، شاهد يك برنامه يخ‌زده و خط‌كشي‌شده باشيم كه چندان براي مخاطب جذاب نيست. به‌خصوص اين كه هنرمنداني در گروه بانوان حضور دارند كه در بداهه‌پردازي، شوخي، گپ‌وگفت و حتي يك رقابت جدي با هم چندان تبحر ندارند و حتي پشت‌صحنه زندگي‌شان هم براي مخاطب جذاب نيست.

در مقابل گروه آقايان در عين حالي كه حرف جدي نداشت اما بسيار سرگرم‌كننده از آب درآمده بود. پيش از اين‌ها در مسابقه‌اي كه سال ۱۳۹۰ بين رامبد جوان، مهدي پاكدل، سام درخشاني و سروش صحت برگزار شد، شاهد صحبت‌هاي جالبي در حوزه انسان‌شناسي، كتاب خواني و… بوديم كه در كنار جذابيت‌هاي مربوط به سلبريتي‌ها محتوا را تكميل مي‌كرد. اما گروه دور جديد فقط با شيطنت‌هاي سامان گوران كه در مواردي بسيار زياد و گاهي حوصله‌سربر هم بود، جلو مي‌رفت. گوران با انرژي عجيبش موتور محرك اين رقابت بود كه مدام با امره تتكيل جروبحث مي‌كرد. نكته جالب ،حضور بازيگر خوش‌تيپ ترك بود كه به رغم تفاوت فرهنگي و زباني در برابر شيطنت‌هاي گوران كم نمي‌آورد. هرچند كه پرواضح بود بخش زيادي از كل‌كل آن‌ها، بخشي از نمايش كارگردان براي جذاب شدن برنامه است. مثل جايي كه گوران و امره متحد مي‌شوند براي شكست بقيه اما گوران به خود امره هم امتياز كمي مي‌دهد.

از جذابيت‌هاي كاذب برنامه، تماشاي زندگي لوكس بازيگران است. هرچند نيما شاهرخ شاهي ترجيح داد به جاي منزل، در لوكيشن فيلم وحشتناكي كه در حال توليد آن است، ميزبان گروه باشد تا هم كار متفاوتي كرده باشد هم براي فيلمش تبليغ كمي شده باشد. نقطه ضعف برنامه اين بود كه به‌رغم حضور يك بازيگر ترك، تأكيدي روي ظرفيت‌هاي ميزباني مردم ايران و سنت‌ها و حتي غذاهايشان آن چنان كه بايد نبود يا مي‌توان گفت همه‌چيز فقط جنبه سرگرمي داشت. جالب‌تر اين كه غير از بازيگر ترك، بقيه شركت‌كنندگان هيچ‌كدام شخصاً آشپزي هم نكردند و از يك آشپز حرفه‌اي كمك گرفتند!

با اين حال شام ايراني را به رغم كاستي‌ها مي‌توان يك برنامه سرگرم‌كننده دانست كه همه خانواده امكان تماشايش را دارند. به‌خصوص در اين روزها كه بهانه براي سرگرمي كم اما فرصت براي آن زياد است.

 

 

ادامهـ مطلبـ
| ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ | ۱۱:۵۵:۴۰ | hsi
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 41
بازديد ديروز : 12
بازديد كل : 3447

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان