بازارسازان

بازارسازان

بازارسازانTel:88-0000-0000

 همه چيز درباره بورس

بورس چيست؟

بورس كلمه‌اي فرانسوي است كه معناي آن در زبان فرانسه كيف پول مي‌باشد. بورس به بازاري اطلاق مي شود كه قيمت گذاري و خريد و فروش كالا و اوراق بهادار در آن انجام مي پذيرد. به زبان ساده مي‌توان گفت كه بازار مكاني است كه در آن خريد و فروش انجام مي‌شود. حال اين بازار مي‌تواند يك مكان فيزيكي يا در بستري مانند اينترنت باشد. آنچه خريداران و فروشندگان معامله مي‌كنند، دارايي‌هايشان است كه مي‌تواند واقعي يا مالي باشد. دارايي‌هاي واقعي همان دارايي‌هاي فيزيكي مانند خانه، زمين، خودرو و… هستند. در طرف مقابل، دارايي‌هاي مالي اسنادي مانند سهام و اوراق مشاركت را در بر مي‌گيرند.

 

بورس زير نظر نهاد واحد نظارتي كه معمولا سياست‌هاي آن توسط بالاترين مراجع ذيربط دولتي در هر كشور اعمال مي‌گردد كه با حضور و مشاركت فعال بخش خصوصي ايجاد مي‌شود و اتاق پاياپاي كه تضمين و تسويه قراردادها را بر عهده دارد از جمله مهم‌ترين بخش‌هاي آن محسوب مي‌شود فعاليت مي‌كند. علاوه بر آن واحد نظارت داخلي (در داخل بورس) هيات بازرسين و داوري اركان اصلي ساختار بورس را تشكيل مي‌دهند.

 

آموزش بورس, شاخص بورس

سازمان بورس

 

تاريخچه بورس:

تاريخچه تاسيس اولين بورس به اواخر قرن چهارده و اوايل قرن پانزده در كشور هلند بر مي‌گردد. اما بورس به صورت مدون از دو قرن پيش شروع به فعاليت كرده است در حال حاضر با پيشرفت تكنولوژي و استفاده از ابزارهاي الكترونيكي بيشتر معاملات در بورس از طريق رايانه صورت مي‌گيرد.

 

بازار بورس چه منافعي براي جامعه دارد؟

بازار بورس با كنترل نقدينگي در جامعه يك فرصت عالي براي سرمايه گذاراني كه سرمايه هاي اندكي دارند ، ايجاد مي كند و سبب توزيع عادلانه ثروت مي شود. منافع بازار بورس براي جامعه عبارتند از :

• رشد توليد نا خالص ملي و مهار تورم

• استفاده از پس اندازهاي خرد و كوچك مردم

• هدايت سرمايه هاي سرگردان

• كمك به رشد صنعتي شدن كشور

 

آموزش بورس, شاخص بورس

بورس اوراق بهادار

 

انواع بورس :

بورس كالا :

بازاري كه در آن خريد و فروش كالاهاي معين صورت مي گيرد و به طور منظم و دائم فعال است بورس كالا نام دارد. در بورس كالا معمولاً مواد خام و مواد اوليه مورد معامله قرار مي گيرد. هر بورس كالايي را با نام همان كالايي كه مورد معامله قرار مي گيرد نامگذاري مي كنند. مثل بورس نفت و بورس گندم.

 

بورس ارز :

در بورس ارز، همان طور كه از نام آن مشخص است، كار خريد و فروش پول هاي خارجي انجام مي گيرد. اين بورس در كشور ايران فعال نيست اما در كشورهاي پيشرفته فعاليت چشمگيري دارد.

 

بورس اوراق بهادار :

در بورس اوراق بهادار دارايي هاي مالي از قبيل سهام، اوراق مشاركت و… مورد معامله قرار مي گيرد. در ايران، به بازار خريد و فروش اوراق بهادار كه به طور رسمي و دائمي در محل معيني تشكيل مي شود “بورس اوراق بهادار” مي گويند.

 

بورس انرژي :

بورس انرژي نسبت به ساير بورس هاي فعال در ايران بورس جواني محسوب مي‌شود كه در آن حامل هاي انرژي (نفت، گاز، برق و ساير حامل هاي انرژي) و اوراق بهادار مبتني بر كالاهاي ذكر شده معامله مي‌شوند. بورس انرژي در اسفند ماه 1391 بطور رسمي فعاليت خود را با معاملات برق، قطران و زغال سنگ آغاز كرد.

 

آموزش بورس, شاخص بورس

شاخص بورس

 

معناي انواع شاخص بورس :

شاخص كل بورس :

همان طور كه از اسمش پيداست، شاخص يك معيار است براي سنجيدن وضعيت عمومي بازار. شاخص كل از بررسي تعداد مشخصي سهم (سهم‌هاي شاخص‌ساز) تشكيل مي‌شود. طبيعي است كه در اين شاخص ارزش تمام شركت‌ها برابر نيست و وزن شركت‌ها در شاخص كل متفاوت است.

 

شاخص قيمت :

شاخص قيمت نيز يكي از اصلي‌ترين شاخص‌هاي بورس است. اين شاخص بيانگر روند عمومي تغيير قيمت سهام همه شركت‌هاي پذيرفته در بورس اوراق بهادار است و برخلاف شاخص كل، سود تقسيمي شركت‌ها در اين شاخص لحاظ نمي‌شود. مثلا اگر شاخص قيمت بورس در مدت يكسال ۲۰ درصد رشد داشته باشد، به اين معني است كه سطح عمومي قيمت‌ها در بورس نسبت به يكسال گذشته به طور متوسط ۲۰درصد رشد داشته است.

 

تفاوت عمده اين شاخص با شاخص كل اين است كه در شاخص قيمت، فقط قيمت سهام شركت‌هاي بورسي در فرمول شاخص مورد محاسبه قرار مي‌گيرد، در صورتي كه در شاخص كل علاوه بر قيمت، سود پرداختي ساليانه شركت‌ها هم در محاسبه شاخص لحاظ مي‌شود. 

 

شاخص قيمت هم‌وزن :

در شاخص قيمت هم وزن، شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس با وزني برابر در محاسبه شاخص قيمت سهيم هستند و نوسانات مثبت و منفي شركت‌هاي كوچك، به اندازه نوسان مثبت و منفي شركت‌هاي بزرگ در اين شاخص تاثيرگذار است.

 

آموزش بورس, شاخص بورس

بورس ايران

 

بورس براي چه كساني مناسب نيست؟

• اگر زمان كافي روزانه (حتي 1 ساعت) در اختيار نداريد، بورس براي شما مناسب نيست.

• اگر به فكر اين هستيد كه در مدت خيلي كوتاهي ثروتمند شويد، بورس براي شما مناسب نيست.

• در صورتي كه شغلي نداريد و يا در هر صورت به فكر درآمد ثابت ماهانه هستيد، بورس براي شما مناسب نيست.

• اگر سرمايه‌اي كه در اختيار داريد وام و قرض است، بورس براي شما مناسب نيست.

• در صورتي كه فكر مي‌كنيد بورس قمار است و فقط با داشتن شانس و اقبال مي‌توان موفق شد، بورس براي شما مناسب نيست.

• اگر تحمل زيان احتمالي و ريسك بالا را نداريد، بورس براي شما مناسب نيست.

 

در چه صورت بورس براي شما مناسب است؟

• سرمايه‌اي پس‌انداز كرده‌ايد كه فعلا به آن نيازي نداريد و قصد داريد سودي بيشتر از سود بانكي كسب كنيد.

• تصميم گرفته‌ايد بصورت حرفه‌اي شغل سرمايه‌گذاري يا معامله‌گري سهام را در پيش بگيريد.

• ريسك‌پذيري و صبر بالايي داريد و مي‌خواهيد طي سال‌هاي آينده سرمايه‌تان را افزايش دهيد.

• آينده مالي‌تان براي شما مهم است و مايليد براي بهبود آينده خودتان و فرزندان‌تان قدمي مثبت برداشته باشيد

 

نحوه به دست آوردن سود در بازار بورس چگونه است؟

سهامدارن از دو طريق در بورس سود به دست مي آورند:

افزايش قيمت سهام (بازده سرمايه اي)

بازدهي است كه سرمايه گذار از محل افزايش قيمت سهام كسب مي كند.

دريافت سود نقدي (بازده نقدي)

اگر شركت هاي بورسي در پايان سال مالي سود آور باشند درصدي از اين سود را بين سهامداران خود تقسيم مي كنند. ميزان پرداخت سود به سياست هاي آن شركت بستگي دارد.

  • مشاوره رايگان راه اندازي دوره آموزش آنلاين

  • رفع اشكال مبحثي دروس عمومي و اختصاصي

 

 

آموزش بورس, شاخص بورس

كارگزاريها وكيل و نماينده تام الاختيار براي خريد و فروش سهام هستند

 

روش‌هاي يادگيري :

به طور كلي سه روش براي يادگيري بورس وجود دارد.

روش اول: يادگيري از طريق مطالعه و شركت‌ها در دوره‌هاي آموزشي

منظور از مطالعه، خواندن چت‌ها و گفتگوها در شبكه‌هاي اجتماعي نيست. نياز نيست كه صفحه اخبار، سايت‌ها و كانال‌هاي بورسي را مرتبا رفرش كنيم تا خبري برسد و با خواندن يك خبر مثبت از شركتي كه سهام آنرا در اختيار داريم احساس بهتري پيدا كنيم.

پيشنهاد مي‌كنيم كتاب‌هايي از سرمايه‌گذاران بزرگ و تحليلگران برتر را مطالعه كنيد.

 

روش دوم: يادگيري از طريق اقدام و انجام معاملات

به تنهايي حتي با خواندن صدها كتاب، در صورتي كه دست به عمل نزنيد هيچ نتيجه‌اي حاصل نمي‌شود. بخش مهمي از يادگيري زماني تكميل مي‌گردد كه شما از دانشي كه كسب كرده‌ايد در عمل بهره بگيريد و دانش‌تان را كاربردي كنيد. نگران شكست هستيد؟ پس هيچوقت پيشرفت نخواهيد كرد! به اين فكر كنيد كه هيچكس بدون اقدام نتوانسته به جايي برسد. اما قبل از اقدام، بهتر است مفاهيم مقدماتي بازار را ياد بگيريد، قوانين را بشناسيد و بدانيد در حال انجام چه كاري هستيد.

 

روش سوم: يادگيري از طريق مربي و مشاور

امكان دريافت مشاوره از يك مربي و فردي كه واقعا در بورس پيشرفت كرده و در حال حاضر مي‌دانيد كه تجربه و مهارت بالايي دارد يك نعمت بزرگ است. ولي براي پيشرفت پايدار، مشاوره گرفتن نبايد براي دريافت پيشنهاد خريد و فروش سهام باشد و بايد براي يادگيري از مشاوره بگيريد.

 

وظيفه كارگزاريها چيست؟

كارگزاريها وكيل و نماينده تام الاختيار براي خريد و فروش سهام هستند و بدون واسطه آنها هيچ كس نمي تواند در تالار بورس خريد و فروش كند. حضورمردم در تالار بورس الزامي نيست بلكه آنها جهت مشاهده تابلوي قيمت‌هاي تالار بورس و مشورت كردن با ساير سهامداران و دلگرمي دادن به يكديگر در هنگام افت قيمت‌ها در تالار معاملات بورس حضور مي يابند.

 

آموزش بورس, شاخص بورس

آموزش بورس

 

نحوه ثبت نام در بورس : 

مرحله اول: ثبت نام در در سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتريان (سجام)

در اين راستا متقاضيان (اعم از اشخاص حقيقي و حقوقي) در ابتدا بايد وارد سامانه سجام (https://www.sejam.ir)شويد، اطلاعات شخصي و حساب بانكي خود را تكميل كنيد. با راه اندازي اين سامانه هر شخص، تنها با يك بار شناسايي و ثبت اطلاعات امكان برخورداري از كليه خدمات بازار سرمايه را خواهد داشت. اين كد براي هر متقاضي تنها يك بار و توسط شركت سپرده‌گذاري مركزي اوراق بهادار و تسويه وجوه صادر مي‌شود.

 

مرحله دوم: مراجعه به شعب دفاتر پيشخوان

بعد از مدتي براساس نشاني محل احراز هويت و تاريخ مراجعه به شما پيامك مي‌شود و با مراجعه حضوري و تكميل مراحل، كد ۱۰ رقمي را دريافت خواهيد كرد.

 

احراز هويت كد بورسي به صورت غير حضوري و الكترونيكي :

براي انجام اين كار پس از ثبت نام در سامانه سجام، اطلاعات هويتي آن فرد از ثبت احوال كشور، اطلاعات بانكي از سامانه بانكي كشور، اطلاعات محل سكونت از اداره پست و شماره تلفن او از طريق سامانه شاهكار ارزيابي مي ‌شود سپس رمز يك بار مصرف براي وي صادر مي‌ شود تا بتواند به سيستم ورود ‌كند.

 

در مرحله اول عكس فرد با تصوير بر روي كارت ملي تطابق داده مي شود. كارت ملي فرد بايد اسكن شده و تصوير آن با تصوير ثبت احوال است مطابقت داده شود.

 

در مرحله بعدي كاربر بايد يك فيلم سلفي گرفته و متني تصادفي را بخواند، در اين مرحله از زواياي مختلف نحوه بيان فرد سنجيده مي ‌شود تا با الگويي كه گفته شده مقايسه شود. در نهايت كاربر امضايي به صورت الكترونيكي انجام مي ‌دهد.

 

براي كنترل ‌هاي بيشتر از اپراتور‌هاي آفلاين هم استفاده شده است؛ اين اپراتور‌ها در بازه‌ هاي زماني مخالف اطلاعات كاربر را بررسي مي‌كنند و پس از اينكه مطمئن شدند شماره موبايل و آدرس فرد به نام خود فرد بوده است و اطلاعات هويتي هم به صورت‌كامل احراز شد اگر مشكلي وجود نداشته باشد اين فرد به عنوان فرد سجامي معرفي مي‌شود. 

 

مرحله سوم: مراجعه به شعب كارگزاري

بعد از ثبت نام در سامانه سجام براي شروع معاملات در بورس، ابتدا به يك كارگزاري مورد تاييد سازمان بورس نياز داريد تا كد بورسي (كد معاملاتي) خود را از آن دريافت كنيد. كد بورس هر شخص منحصر به فرد بوده و از تعدادي عدد و حرف تشكيل شده است و لازمه ورود به سازمان بورس براي سرمايه گزاري مي باشد از طريق كد بورس مي توانيد وارد بورس شده و براي خود يا شركت خود عرضه اوليه خريد يا فروش نماييد.

 

ادامهـ مطلبـ
| ۱۷ تير ۱۳۹۹ | ۰۳:۱۰:۳۷ | hsi
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 63
بازديد ديروز : 12
بازديد كل : 3469

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان