بازارسازان

بازارسازان

بازارسازانTel:88-0000-0000

هنر پول خرج كردن: كمتر خرج نكنيد، هوشمندانه تر خرج كنيد!

هميشه درمورد كسب، پس‌انداز و سرمايه‌گذاري پول سعي مي‌كنيد از سيل توصيه‌هاي متخصصين امور مالي و اقتصادي كمك بگيريد. اما وقتي نوبت به خرج كردن پول مي‌رسد به نظر خودتان عمل مي‌كنيد. اليزابت دان دانشمند رفتارشناسي دانشگاه بريتيش كلمبيا و مايكل نورتون از دانشكده بيزنس هاروارد در كتاب خود «علم خرج كردن هوشمندانه» اين نياز شما را برآورده كرده‌اند. آنها با تحقيقاتي كه در اين راستا انجام داده‌اند، توصيه‌هايي كاربردي براي نحوه پول خرج كردن ارائه مي‌كنند كه كمكمان مي‌كند پولمان را در جهت شادي و آرامش بيشتر خرج كنيم.

- خريد كردن تقريباً به يك وسواس ملي تبديل شده است. بزرگترين باور نادرست ما درمورد نحوه پول خرج كردن چيست؟
مايكل نورتون: همه مي‌دانند كه پس‌انداز كردن پول كار خيلي خيلي سختي است چون براي اين كار بايد دست از خيلي چيزها بكشيد. خرج كردن پول كاري فوق‌العاده لذت‌بخش است. اينكه پولتان را براي چيزي خرج مي‌كنيد كه متعلق به شما مي‌شود حسي فوق‌العاده مي‌دهد. مردم تصور مي‌كنند كه خريدن چيزهاي مختلف شادترشان مي‌كند.

اليزابت دان: اما چيزي كه فراموش مي‌كنيم اين است كه پول به تنهايي يك هدف نيست. بايد وسيله‌اي باشد براي رساندن ما به هدف‌هايمان. بايد طوري استفاده شود كه خوشبختي و شادي عمومي ما را در زندگي ايجاد كند.

- شما در كتابتان ۵ اصل درمورد اينكه چطور هوشمندانه‌تر خرج كنيم كه شادتر و خوشبخت‌تر شويم ارائه مي‌كنيد. يكي از توصيه‌هايتان «خريدن تجربه‌ها» است. مي‌توانيد بيشتر در اين زمينه توضيح دهيد؟
مايكل نورتون: تحقيقات نشان مي‌دهد كه در بيشتر موارد تجربيات خريد كردن، خريدن كالاهاي مادي است. مثلاً يك تلويزيون فوق‌العاده ۲۰۰۰ دلاري مي‌خريد. به محض اينكه آن را روي ديوارتان نصب مي‌كنيد، قديمي مي‌شود. تلويزيوني جديدتر وارد بازار مي‌شود كه از تلويزيون شما بهتر است و آرزو مي‌كنيد كه كاش آن تلويزيون را داشتيد. اما در نظر بگيريد كه پولتان را صرف خريدن تجربه كنيد. همان ۲۰۰۰ دلار را صرف رفتن به مسافرت كنيد. ممكن است بگوييد كه خوب خريدن تلويزيون بهتر است چون در نهايت برايتان مانده است اما به اين فكر كنيد كه تا بحال چند بار به خاطره خريدن تلويزيونتان فكر كرده‌ايد درحاليكه خاطرات آن مسافرت هميشه با شما مي‌ماند. ارزش واقعي تجربه در همان لحظه هويدا نمي‌شود، بلكه بعداً به ارزش آن پي مي‌بريد. و همانطور كه نتايج يك تحقيق نشان مي‌دهند، خاطرات ما روز به روز در نظرمان زيباتر و بهتر مي‌شوند. بنابراين وقتي تلويزيوني كه خريده‌ايد روز به روز كهنه‌تر و از مد افتاده‌تر مي‌شود، خاطراتتان در ذهنتان بهتر و لذت‌بخش‌تر مي‌شوند.

- چطور مي‌توان رفتارهاي فردي را در زمينه عادت‌هاي پول خرج كردن تغيير داد؟
مايكل نورتون: تحقيقات نشان مي‌دهد كه خريدهاي مادي شايد شادي‌مان را كمتر نكنند، البته ممكن است اينكار را هم بكند، اما نكته اينجاست كه فايده چنداني هم برايمان ندارند. به جاي خريدن چيزهايي كه فرهنگ و جامعه مي‌گويد بايد بخريم چون مهم هستند، مثل يك خانه بزرگتر، يك ماشين جديد و از اين قبيل، ما سعي داريم به مردم بگوييم قبل از اينكه كيف‌پولشان را براي خريدن چيزي از جيب يا كيفشان دربياورند، از خودشان سوال كنند، «آيا با خريدن اين چيز بيشترين شادي را براي خودم مي‌خرم؟» و اگر اينطور نيست، از آنها مي‌خواهيم همان پول را به طريقي ديگر خرج كنند.

اليزابت دان: گاهي‌اوقات، وقتي كالايي را مي‌بينيد، همان لحظه شما را به هيجان مي‌آورد اما وقتي كمي بين خودتان و آن كالا فاصله مي‌اندازيد، باعث مي‌شود در دام خريدن آن نيفتيد. وقتي يك كالاي فوق‌العاده در مركز خريدي مي‌بينيد، با خودتان فكر كنيد، «خوب مي‌تونم الان اين رو بخرم اما مي‌تونم هم صبر كنم. و اگر بعد از گذشت يك هفته باز هم آن را همينقدر خواستم، مي خرمش.»

عادت‌هاي پول خرج كردن

بهترين كار اين است كه پول هر چيزي را همان لحظه پرداخت كنيد

 

- شما در كتابتان به نكته‌اي اشاره مي‌كنيد كه وقتي ما مي‌خواهيم خريدي انجام دهيم، هيچوقت عامل ارزش زمان را مد نظر قرار نمي‌دهيم. چطور مي‌توانيم در اين زمينه هوشمندانه‌تر عمل كنيم؟
مايكل نورتون: تصور كنيد كه يك نفر يك خانه بزرگ مي‌خرد. يك خانه بزرگ شايد چيزي فوق‌العاده به نظر برسد. مشكل اينجاست كه خانه‌هاي خيلي بزرگ معمولاً در مركز شهر نيستند و به همين دليل با خريدن آن خانه مجبور مي‌شويد كه هزينه بنزين بيشتري هم براي رسيدن به محل‌كارتان صرف كنيد. تحقيقات نشان مي‌دهد كه ماندن در ترافيك و رفت‌وآمدهاي شهري يكي از بدترين مخرب‌هاي شادي انسان‌هاست. آيا واقعاً مي‌خواهيد شادي و وقت خودتان را با خريدن آن خانه تلف كنيد؟ وقتي يك تلويزيون مي‌خريد چه؟ خودتان را متعهد مي‌كنيد كه ساعت‌ها نشسته و وقتتان را صرف زل زدن به ديوار كنيد!

اليزابت دان: عوض كردن روش صرف كردن زمانتان يكي از راه‌هاي رسيدن به خوشبختي است اما بيشتر وقت‌ها ما به پول بعنوان هدف نهايي‌مان نگاه مي‌كنيم. اگر به جاي اين، وقتمان را هدف نهايي‌مان بدانيم، به طريقي متفاوت به اينگونه خريدها نگاه خواهيم كرد. آنوقت مي‌توانيم در زمان خريد، يك قدم عقب برداشته و بگوييم، «اگر پس‌انداز كردن اين ۱۰ يا ۲۰ دلار از نظر زماني ارزش خرج كردن را دارد؟» وقتي زمان را مهمترين متغير وابسته در نظر بگيريد، ديدگاهتان به زندگي به كلي تغيير خواهد كرد.

- يكي از روش‌هايي كه براي خرج كردن هوشمندانه پيشنهاد مي‌كنيد اين است كه «الان پرداخت كنيم، بعداً مصرف كنيم». آيا بايد كارت‌هاي اعتباري‌مان را دور بيندازيم؟
اليزابت دان: دنياي امروز امكان خريد در زمان حال و پرداخت در آينده را به راحتي امكان‌پذير كرده است. اما تحقيقات نشان داده است كه بدهي يكي از منفي‌ترين تاثيرات را بر شادي انسان‌ها مي‌گذارد. مردم به طور روزانه و مداوم به بدهي‌هايشان فكر مي‌كنند. وقتي در حال رانندگي هستيد يا به پياده‌روي رفته‌ايد چه چيزي به ذهنتان خطور مي‌كند؟ كوه بدهي‌هايتان. بهترين كاري كه مي‌توانيد بكنيد اين است كه پول هر چيزي كه مي‌خريد را همان لحظه پرداخت كنيد.

مايكل نورتون: از طرف ديگر، اگر جلوتر از زمان مصرف براي چيزي پول بپردازيد، ديگر نگراني بدهي‌ها نخواهيد بود و وقتي آن كالا يا تجربه را دريافت مي‌كنيد، احساس آزادي مي‌كنيد.

-  آيا الگويي براي «خرج كردن هوشمندانه» در دنيا وجود دارد؟
اليزابت دان: وارن بافت (Warren Buffett). آدم‌ها به او به عنوان الگويي براي پول درآوردن نگاه مي‌كنند. البته الگوي پول درآوردن هم هست اما مهمتر از آن او مي‌تواند نمونه براي نحوه خرج كردن پول هم باشد. پول او اندازه ندارد اما هيچوقت مقدار زيادي از پول خود را صرف خريد كالاهاي مادي نمي‌كند، درعوض مي‌بخشد و ديگران را هم تشويق به بخشيدن پولشان و صرف آن در كارهاي انسان‌دوستانه مي‌كند.

- براي آنهايي كه به اندازه وارن بافت پول ندارند كه بتوانند اصل شما براي «سرمايه‌گذاري روي ديگران» را اجرا كنند، چه توصيه‌اي داريد؟
اليزابت دان: تحقيقات نشان مي‌دهد كه كسانيكه درآمد كمتري دارند بيشتر در كارهاي خير كمك مي‌كنند و بيشتر با بدبختي‌هاي ديگران همدردي كرده و مشكلاتشان را درك مي‌كنند. ما در تحقيقمان متوجه شديم كه حتي آنهايي كه براي شام شبشان مشكل داشتند، باز به افراد مستمندتر از خودشان كمك مي‌كردند. كمك كردن به ديگران يكي از متداول‌ترين تجربيات احساس شادي و خوشبختي در انسان‌هاست. تحقيقات نشان مي‌دهد كه كمك كردن حتي به اندازه ۵ دلار به كسي كه نيازمند است تاثيرات بسيار عالي براي فرد به همراه دارد. آنهايي كه پول زياد ندارند، مي‌توانند به كمتر فكر كنند، مثل پولي كه براي يك فنجان قهوه يا يك ليوان آبميوه صرف مي‌كنند، همان را به نيازمندان ببخشند.

- آيا وقتي به مراكز خريد مي‌رويد، سعي مي‌كنيد مردم را براي هوشمندانه‌تر خريد كردن راهنمايي كنيد؟
اليزابت دان: اگر اينكار را بكنيد، نگهبان‌هاي آنجا ما را با كتك بيرون مي‌كنند! من خودم هنوز نياز به راهنمايي دارم. با اينكه اين كتاب را نوشته‌ام و سعي كرده‌ام بقيه را راهنمايي كنم باز وقتي كمپاني Apple، گوشي همراه جديد خودش را وارد بازار مي‌كند، با خودم فكر مي‌كنم، «واقعاً بايد اين را بخرم!»
منبع:مردمان

 

ادامهـ مطلبـ
| ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۳:۴۴ | hsi
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 68
بازديد ديروز : 12
بازديد كل : 3474

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان