بازارسازان

بازارسازان

بازارسازانTel:88-0000-0000

۹ حقيقت درمورد پول كه استرس تان را كم ميكند

 

پول خوشبختي نمي‌آورد ولي همه دوست دارند پولدار شوند. — زيگ زيگلار (Zig Ziglar)

 


وقتي به آمار و ارقام نگاه مي‌كنيم، متوجه مي‌شويم كه اين درصد چرا تا اين اندازه بالا است: ۷۶ درصد از قبوض خانه و بدهي‌هاي كارت‌هاي اعتباري رو به افزايش است. بي‌ترديد، اين آمار با اين مشكل در ارتباط است.

ولي استرس‌هاي مربوط به پول فقط حول اعداد و ارقام نمي‌چرخد. وقتي ۷۱ درصد از شركت‌كننده‌هاي تحقيق پول را يك عامل براي استرس خود گزارش مي‌كنند، اين مشكل به طبقات اجتماعي-اقتصادي جامعه هم كشيده مي‌شود. استرس‌ مربط به پول فقط كمبود پول نيست. بسيارفراتر از آن است.

اين استرس از ديدگاه ما نسبت به پول و رابطه ما با آن ريشه مي‌گيرد و فقط با «اضافه كردن پول» اين مشكل حل نمي‌شود. اين فقط روي علائم و نشانه‌هاي آن به طور موقت سرپوش مي‌گذارد ولي اين اضطراب هميشه برخواهد گشت.

راه‌حل آن شايد به سادگي (يا به سختي) تغيير ديدگاه كلي‌مان نسبت به پول باشد.

اگر شما هم با استرس ناشي از مسائل مالي دست و پنجه نرم مي‌كنيد، با اعمال چند نمونه از روش‌هاي فكري در زندگي‌تان، متفاوت فكر كردن درمورد پول را شروع كنيد.

۱. به كمتر از آنچه كه فكر مي‌كنيد نياز داريد. بيشتر چيزهايي كه تصور مي‌كنيم بدون آنها نمي‌توانيم زندگي كنيم، براي بيشتر مردم جهان – يا حتي پدر و مادربزرگتان – كالاي لوكس به حساب مي‌آيند. فكر كنيد: گوشي موبايل، مايكروفر، ماشين، كمدهاي بزرگتر، و … تجاري‌سازي جامعه تلاش زيادي براي ايجاد نارضايتي در دل‌هاي ما كرده است. و البته برنده شده‌اند. آنها باعث شده‌اند محصولات توليدي كارخانه‌هايشان را بعنوان كالاهايي ضروري بپذيريم. و به همين دليل استرس زيادي در زندگي‌هايمان ايجاد كرده‌اند. ولي آنهايي كه تصميم مي‌گيرند كمتر خرج كنند، فوايد فوق‌العاده‌اي مي‌برند.

۲. پول خوشبختتان نمي‌كند. اين فقط يك توهم است كه پول براي شما خوشبختي مي‌آورد. تحقيقات بيشماري تا امروز اين مسئله را ثابت كرده‌اند. تجربه هم همين را مي‌گويد. بعضي از شادترين آدم‌هايي كه احتمالاً مي‌شناسيد به هيچ عنوان پولدار نيستند و خيلي از آدم‌هاي پولداري هم كه مي‌شناسيد، خوشبخت نيستند. البته درجه اي از ثبات و امنيت وحود دارد كه با برآورده شدن نيازهاي اساسي مالي به وجود مي‌ايد ولي ما به خيلي كمتر از چيزي كه تصور مي‌كنيم نياز داريم. و هرچه زودتر اين تفكر كه پول بيشتر خوشبخت‌ترمان مي‌كند را كنار بگذاريم، زودتر مي‌توانيم خوشبختي واقعي را پيدا كنيم.

۳. پول هدف اصلي كار كردن نيست. پرداخت‌هاي مالي بعنوان يك انگيزه‌دهنده هميشگي موثر نيست و رابطه بين درآمد و رضايت از كار بسيار كم خواهد بود. به عبارت ديگر، هرچه درآمدتان بيشتر باشد رضايتتان از كاري كه انجام مي‌دهيد بيشتر نخواهد بود. حجم بالايي استرس مربوط به كار را مي‌توانيد خيلي راحت با تصميم گرفتن درباره رضايت داشتن از حقوقتان از بين ببريد. نبايد فقط بخاطر پول كار كنيد. با هدف مشاركت كردن در يك كار مفيد براي انسان‌ها كار كنيد. درست است كه اين رويكرد ايدآليستي است ولي استرستان را به طور قابل توجهي پايين خواهد آورد.

۴. ثروت هم مشكلات خاص خودش را دارد. فقر مشكلاتي به همراه دارد، هيچ شكي در اين نيست. ولي مشكلاتي هم با داشتن ثروت همراه است. متاسفانه كمتر كسي به آن فكر مي‌كند. ما فكر مي‌كنيم كه بودن پول هميشه خوب است و دوست داريم كه پولدار باشيم. ولي پول هم مشكلات خاص خودش را به همراه مي‌آورد: روي قضاوت اخلاقي سايه انداخته، همدلي را از بين مي‌برد، غرور و خودخواهي را زياد كرده و مي‌تواند به نوعي اعتياد تبديل شود. ترس افراد پولدار تنهايي، اضطراب و بزرگ كردن فرزنداني خوب است. به عبارت ديگر، اگر تصور مي‌كنيد پول مشكلاتتان را حل خواهد كرد، اشتباه مي‌كنيد. و وقتي ديدگاهتان را نسبت به اين موضوع تغيير دهيد، ديگر در مكاني اشتباه به دنبال پاسخ سوالاتتان نخواهيد بود.

۵. آرزوي پولدار شدن زندگي‌تان را تباه خواهد كرد. شنيده‌ايم كه عشق به پول ريشه بدي‌هاست. ولي خيلي وقت‌ها ميل به داشتن بيشتر و بيشتر، زندگي‌مان را هم از ما مي‌گيرد. ميل به پول‌اندوزي زمانمان را گرفته، انرژي‌مان را تلف كرده، ارزش‌هايمان را به خطر انداخته و توانايي‌هايمان را محدود مي‌كند. عاقلانه اين است كه اين ميل را از ليست تمايلاتمان بيرون كنيم. اينكار استرسمان را كمتر خواهد كرد.

۶. مرزها حيات‌بخشند. اورسون ولس گفته است، «دشمن هنر نبودِ محدوديت است.» و دشمن زندگي نبودِ مرز. اين مرزها چه اجتماعي باشند، چه اقتصادي يا اخلاقي، براي زندگي‌تان ساختار و چارچوب ايجاد مي‌كنند. آنها حس اكتشاف، ابداع و ابتكار در شما به وجود مي‌آورند. مرزها به ما انگيزه مي‌دهند شادي و خوشبختي را در زندگي كنوني‌مان پيدا كنيم. به همين دليل است كه برنامه‌هاي شخصي بودجه‌بندي ابزاري بسيار مفيد هستند. چون براي ما اين امكان را فراهم مي‌كنند كه تشخيص دهيم براي شاد بودن نبايد بيشتر از پولي كه در مي‌آوريم، خرج كنيم. زندگي كردن فراتر از داشته‌ها هيچ لذتي ندارد – فقط استرس مي‌آورد. داخل چارچوب و مرزهاي درآمدتان زندگي كنيد تا زندگي بهتري داشته باشيد.

۷. بخشيدن پول لذت دارد. سخاوت فوايد بيشماري دارد. افراد سخاوتمند شادتر، سالم‌تر، تحسين‌برانگيزتر بوده، از زندگي‌شان راضي‌تر هستند و روابط عميق‌تري با ديگران دارند. زندگي آنها با استرس كمتري همراه است. خيلي مهم است كه ديدگاهمان را نسبت به اين موضوع عوض كنيم. يكي از مهمترين عوامل كاهنده استرس كه مي‌توانيد با پولتان انجام دهيد اين است كه كمي از آن را ببخشيد. و سخاوت و بخشندگي در هر موقعيت اقتصادي هم كه باشيد ميسر است.

۸. امنيت يافت‌شده به واسطه پول، زودگذر است. خيلي از ما باور داريم كه امنيت با دارايي‌هاي ما به وجود مي‌آيد. در نتيجه اينكه خيلي از ما حجم زيادي از دارايي‌ها را به اسم افزايش امنيت و خوشبختي براي خودمان جمع‌آوري مي‌كنيم. ساعت‌هاي طولاني براي خريدن آنها كار مي‌كنيم، خانه‌هاي بزرگتر مي‌سازيم تا آنها را داخلش جاي دهيم، مقدار زيادي انرژي براي نگهداري آنها صرف مي‌كنيم. مسئله جمع كردن و نگهداري كم‌كم تمركز اصلي زندگي‌هايمان مي‌شود. در همين حين، جامعه، آزادي، خوشبختي و عشق را از دست مي‌دهيم. بعضي از مهمترين عناصر زندگي را با اين دارايي‌ها مبادله مي‌كنيم.جستجوي ما براي امنيت و زندگي و لذت يكي از مهمترين دغدغه‌هاي انسان بودن است. فقط بايد در محل مناسبي به دنبال آن باشيم.

۹. پول، در اصل، فقط يك ابزار است. پول درواقع چيزي بيشتر از يك ابزار براي تسريع تجارت نيست. پول باعث مي‌شود لازم نباشد خودمان براي خودمان لباس بدوزيم و مبلمان و وسايل موردنيازمان را بسازيم. بخاطر وجود پول مي‌توانيد روزتان را آنطور كه دوست داريد و با كاري كه از آن لذت مي‌بريد بگذرانيد. و در عوض اين كارها پولي دريافت مي‌كنيد كه مي‌توانيد با آن با كسانيكه چيزي متفاوت با شما درست كرده‌اند تجارت كنيد. همين. هدف پول همين است. و اگر پول كافي براي برآوردن نيازهايمان داشته باشيم، نبايد براي تلاش بي‌وقفه براي درآوردن پول بيشتر به خودمان استرس وارد كنيم.

استرس تاثيرات وحشتناكي دارد بر بدن دارد. موجب آسيب‌پذيري، خستگي و اضطراب مي‌شود. متاسفانه پول به طور مرتب ازجمله يكي از مهمترين عوامل استرس شمرده مي‌شود. ولي مي‌توانيد كاري كنيد كه براي شما اينطور نباشد.

بياييد ديدگاهمان نسبت به پول را تغيير دهيم تا بتوانيم كمي بيشتر از زندگي لذت ببريم.

 

ادامهـ مطلبـ
| ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۵:۴۷ | hsi
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 46
بازديد ديروز : 12
بازديد كل : 3452

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان