بازارسازان

بازارسازان

بازارسازانTel:88-0000-0000

روانشناسي پول و پولدار شدن!

 

پول به عنوان يكي از مهمترين اختراعات تاثيرگذار بر زندگي همواره مورد علاقه نظريه پردازان در علوم مختلف بوده است. امروز به همت محققان، تحقيقاتي درخور توجه در زمينه پول صورت پذيرفته است. يكي از رويكردهاي اين توجه به موضوع پول، پرداختن به «روانشناسي پول» است. دانشي ميان رشته اي كه در مرز بين كسب و كار و روانشناسي به مطالعه مي پردازد.

 

روانشناسي پول و بيماري رواني مربوط به پول

در اين مجال كوتاه نظري كوتاه به برخي از ابعاد روانشناسي پول خواهيم داشت. همانطور كه اشاره شد يكي از موضوعات مورد علاقه در اين حوزه، بيماري هاي رواني مربوط به پول است. يكي از تست هاي رايج در اين بخش تست MBBS است. در اين تست كه از سال 1984 با 11 هزار تحقيق ميداني استحكام علمي خود را حفظ كرده است، يكي از مراجع اصلي براي شناخت بيماري هاي رواني مربوط به پول است.

 

در اين تست شش بيماري رواني درخصوص پول مورد آزمايش قرار مي گيرند. وسواس پولي، تمايل به نگهداري پول، پول هميشه كم است، پول به عنوان منشأ قدرت، ديدگاه امنيتي به پول و نهايتا پول تابع تلاش و توانايي از جمله موضوعاتي است كه فرد با انجام اين تست مي تواند در مورد نگرش خود به پول آنها را دريابد.

 

به هر شش عامل 10 سوال اختصاص داده شده است. كسب نمره بين 35 تا 70 وضعيت نرمال و در غير اين صورت حكايت از نوعي بيماري رواني نسبت به پول دارد.

 

روانشناسي پول و تفاوت هاي زنان و مردان

يكي ديگر از موضوعاتي كه در روانشناسي پول به آن پرداخته مي شود تفاوت ديدگاه زنان و مردان نسبت به پول است.

 

روانشناسي پول و هديه

موضوع ديگر و مرتبط با مسئله روانشناسي پول مسائل مربوط به هديه است. جالب است بدانيم ميزان هديه دادن يكي از شاخص شناسايي جوامع مدرن از سنتي است. ميزان هديه در جوامع سنتي بسيار بالاتر از جوامع مدرن است چرا كه در اين جوامع هديه هنوز كاركردهاي خود را از دست نداده است.

در جهان امروز پنج درصد درآمد خانواده ها در جهان صرف خريد هديه مي شود. در اين ميان زنان پنج برابر مردان هديه مي دهند اما ارزش هداياي مردان و زنان برابر است. نكته آن است كه زنان براي ايجاد روابط بهتر هديه مي دهند و مردان براي اثبات يا نشان دادن موقعيت خود.

 

روانشناسي پول و پس انداز

 

ميزان پس انداز از منظر روانشناسي پول از طريق فرمول زير محاسبه مي شود. پس انداز = توانايي + تمايل

در اين فرمول توانايي تابع افزايش درآمد است. تمايل يا خواست فرد تابع هراس از آينده نامطمئن، ذهنيت و نياز به حجم زياد پول در آينده براي خريدهاي كلان تر مانند خانه است. به طور معمول چهار مكانيزم پس انداز در انسان ها قابل شناسايي است. فروش دارايي ها، كاهش هزينه، كار بيشتر و قرض گرفتن.

اين نمودار كه حاصل تحقيقات در كشورهاي مختلف جهان است نشان مي دهد انسان ها رفتار قرض خود را در طول زندگي زياد تغيير نمي دهند اما با افزايش سن بيشتر به كاهش هزينه ها اقدام مي كنند. اين امر درخصوص كار بيشتر نمود بيشتري دارد.

يعني افراد كار بيشتر را يكي از راه هاي افزايش قدرت پس انداز مي دانند اما فروش دارايي در افراد كم سن و سال يكي از راهكارهاي دست يافتن به حجم خاصي از پول است اما در بزرگسالان اين روند به شدت كاهش مي يابد.

روانشناسي پول,پولدار شدن

روانشناسي پول و حساب هاي ذهني

يكي از جالب ترين مسائل ديگر مربوط به روانشاسي پول، مفهوم حساب هاي ذهني است. براي پرداختن به اين موضوع به اين مثال توجه كنيد. فرض كنيد شبي به همراه چند نفر از دوستان راهي تماشاي فيلم در سينما مي شويد. وقتي بليت را مي خريد بر اثر شلوغي قبل از ورود سينما بليت ها را گم مي كنيد. احتمال اينكه برگرديد و دوباره بليت بخريد چقدر است؟

حالا فرض كنيد همين مبلغ بليت را در راه سينما گم كنيد. آيا باز بليت مي خريد يا منصرف شده و به خانه برمي گرديد؟ تحقيقات نشان مي دهد 48 درصد كساني كه بليت را گم مي كنند دوباره بليت مي خرند و فيلم را مي بينند. در حالي كه 85 درصد كساني كه پول را گم مي كنند بليت گرفته و به سينما مي روند. اين مثال نشان دهنده آن است كه انسان ها در ذهن خود ترازنامه اي دارند كه سرفصل هاي مشخصي دارد.

به عنوان مثال فردي كه بليت را گم مي كند براي ديدن فيلم دو بار سرفصل تفريح را بدهكار مي كند اما كسي كه پول را گم مي كند آن را از سرفصل اشياي گم شده برمي دارد. همين تئوري است كه برخي تئوري هاي اقتصادي در مورد انسان را با اشكال مواجه مي كند. در حالي كه پولي كه از دست مي رود ميزان مشخص و ثابتي است.

نكته پاياني در اين خصوص آن است كه انسان ها بايد بدانند چند وقت يك بار حساب ذهني خود را مي بندند. مي دانستيد چرا روزهاي باراني اينقدر مسافر در خيابان ها مي ماند؟ به دليل آنكه به علت باراني بودن رانندگان تاكسي كرايه بيشتري مي گيرند و زودتر از معمول حساب درآمد را در ذهن شان مي بندند و بدين ترتيب بقيه روز را در خانه مي گذرانند.

اين در حالي است كه انسان هاي موفق هر 10 تا 15 سال حساب ذهني خود را مي بندند. روانشناسي پول يكي از دانش هايي است كه مي تواند به ما در مديريت باور و نگرش هاي مان در مورد پول به عنوان تاثيرگذارترين منبع در اختيارمان كمك كند. از سوي ديگر اين دانش به كارآفرينان كمك مي كند تا با شناخت بهتر آن بتوانند با چالش هاي مالي كه ريشه هاي روانشناختي دارند بهتر مواجه شده و آنها را مديريت كنند.

 مطلب برگرفته از سميناري است با عنوان «روانشناسي پول» كه توسط دكتر شعبانعلي ارائه شد.

 

ادامهـ مطلبـ
| ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۶:۵۸ | hsi
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 62
بازديد ديروز : 12
بازديد كل : 3468

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان