بازارسازان

بازارسازان

بازارسازانTel:88-0000-0000

حقايقي جالب از كره ماه

 

جو ندارد و در پهنه ي آن دهانه هاي برخوردي در پي برخورد سنگ هاي آسماني پديد آمده است. مساحت سطح آن حدود ۳۸ ميليون كيلومتر مربع (دقيق تر ۳۷ ميليون و ۹۳۰ هزار) است كه در مقام مقايسه از مساحت قاره آسيا كمتر است.

 

كره ماه چهاردهمين جسم در سامانه خورشيدي بر پايه ي جرم و حجم مي باشد. قطر كره ي ماه يك چهارم كره ي زمين است و هيچ سياره ي ديگري در سامانه ي خورشيدي، نسبت به اندازه ي خود، دورگردي به اين بزرگي ندارد. چگالي ماه چهار پنجم چگالي زمين است.

 

ماه,كره ماه

آشنايي با عجايب ماه

 

انسان ها از قديم از كره ي ماه و چرخش منظم آن براي گاه شماري، به ويژه در كشاورزي، بهره مي گرفتند. مسافران و دريانوردان نيز از نور و حضور ماه براي جهت يابي و ناوبري استفاده مي كردند؛ سياره ماه همچنين در اسطوره هاي اقوام حضور زيادي داشته و در برخي فرهنگ ها حتي آن را به عنوان يك ايزد پرستش مي كرده اند.

 

گرانش (جاذبه ي) ماه باعث به وجود آمدن جذر و مد آب هاي كره ي زمين مي شود. گرانش كره ي ماه همچنين باعث باثبات ماندن محور گردش زمين به دور خود مي شود كه درصورت عدم وجود ماه، انحراف محوري زمين مرتباً تغيير مي كرد و اين امر باعث آشفته شدن آب و هوا و فصل ها در زمين مي شد.

 

كره ماه برخلاف زمين داراي اكوسيستم زنده برسطح خود نيست كه با استفاده از آن انسان ها بتوانند به كشاورزي و رشد دام براي مصارف مختلف بپردازند.

 

يكي ديگر از تفاوت هاي كره ماه با زمين، آسيب پذير بودن ماه در برابر اشعه هاي كيهاني و طوفان هاي خورشيدي به نسبت زمين است.

 

همانطور كه گفته شد بر روي ماه هيچ جوي وجود ندارد ولي طبق بررسي هاي صورت گرفته بر روي ماه يخ وجود دارد و دانشمندان ناسا معتقد بر آن هستند كه اين يخ ناشي از ذرات رها شده از دنباله دارها هست كه در سطح سرد ماه تبديل به يخ مي شود.

 

كره ماه ناپديد خواهد شد

مدار كره ماه هر سال ۴ سانتيمتر از زمين دورتر مي شود، يعني طي ۵۰۰ ميليون سال آينده كره ماه ۱۴۶۰۰ مايل (حدود ۲۳۴۹۶ كيلومتر) از مكان فعلي اش دورتر خواهد بود.

 

تحقيق در مورد ماه,كره ماه از نزديك

عكس كره ماه

 

كره ماه كامل را مي توان از روي زمين مشاهده كرد؟!

بيشتر كتاب هاي مرجع در اين مورد اين گونه اعلام كرده اند كه هرگز نمي توان كره كامل ماه را از سطح زمين مشاهده كرد و حداكثر ما مي توانيم نيمي از آن را مشاهده كنيم. اما حقيقت اين است كه در طول مدار بيضوي ما مي توانيم حدودا 59 درصد كره ماه را از سطح زمين به خوبي مشاهده كنيم كه شايد براي شما جالب باشد.

 

از اين رو 41 درصد باقي كره ماه به هيچ وجه قابل مشاهده از كره زمين نيست و قطعا اگر كسي در اين 41 درصد ماه قرار بگيرد، قطعا نمي تواند كره زمين را مشاهده كند!

 

در زمينه آب، تا چند دهه پيش، محققان اعتقاد داشتند بر سطح كره ماه آب وجود ندارد، اما مطالعات نشان داده است مولكول هاي آب بر سطح كره ماه وجود دارد كه با جمع آوري آنها مي توان به منابع آب مايع دست پيدا كرد.

 

افزون بر منابع آب در اتمسفر كره ماه، يكي ديگر از منابع تامين آب در كره ماه، باد‌هاي خورشيدي است. در اثر باد‌هاي خورشيدي پروتون ها با الكترون هايي كه بر روي كره ماه وجود دارند برخورد مي كنند و اتم هيدروژن را توليد مي كنند.

 

اسرار سفر به ماه,آشنايي با كره ي ماه

اسرار سفر به ما

 

 

سايه ها بر روي كره ماه تيره تر از روي زمين هستند

فضانورداني كه به كره ماه رفتند خيلي زود متوجه مي شدند سايه ي آن ها روي اين سياره بسيار تيره تر از روي زمين است. لايه ي جوي كه نور را پراكنده و باعث تشكيل سايه بر روي زمين مي شود، در كره ماه وجود ندارد. نور خورشيد و نوري كه از كره ي زمين به ماه مي رسد، براي تشكيل سايه روي ماه كافي است اما سايه ها بسيار تاريك تر هستند.

 

به طور تقريبي 1 ماه طول مي كشد كه ماه به دور زمين بچرخد. دوره گردش ماه كامل به دور زمين 27 روز است كه اين گردش كامل ناميده مي شود. اما دوره بين 1 ماه تا ماه جديد از ديد زميني 29.53 روز است كه آن را ماه قمري مي نامند.

 

اتمسفر ماه صفر مي باشد؟!

همان گونه كه مي دانيد، اتمسفر موجود در جو كره زمين، بدين معنا مي باشد كه مي تواند با خاصيت هايي كه دارد در مقابل اشعه هاي خطرناك و آسيب رسان كهكشاني و حتي در كاهش ميزان نور خورشيد به ميزان قابل توجهي موثر واقع شود. اما اين حالت خوش بينانه اي در كره زمين است كه كره ماه داراي صفر ميزان اتمسفر است و اين بدين معنا است كه كره ماه در مقابل اشعه هاي بسيار خطرناك، مقاوم نيست.

 

همچنين يكي ديگر از معاني كمبود اتمسفر در كره ماه، اين است كه هيچ صدايي در كره ماه قابل شنيدن نيست و آسمان هميشه سياه و تيره مي باشد!!

 

ماه چيست,عجايب ماه

كره ماه از نزديك

 

 

در كره ماه چه ميگذرد

كره ماه منطقه زماني منحصر به خود را دارد. منطقه ي زماني كره ماه را «زمان استاندارد ماه» مي گويند اما اين زمان مطابق با زماني كه بر روي زمين وجود دارد نيست. زمان بر روي كره ماه كاملا متفاوت از زمين است؛ به طوري كه در اين سياره يك سال به ۱۲ «روز» تقسيم مي شود و هر روز آن معادل يك ماه بر روي كره زمين است. هر يك از «روز» ها به نام ۱۲ فضانوردي است كه قدم به اين سياره گذاشته اند.

 

اين «روز»ها خود به ۳۰ «چرخه» تقسيم مي شود كه در ادامه به ساعت ها، دقيقه ها و ثانيه ها مجزا مي شوند. تقويم ماه از لحظه ي قدم گذاشتن نيل آرمسترانگ، فضانورد امريكايي بر روي كره ماه آغاز شد. سال اول، روز اول و چرخه ي اول در اين سياره به روز ۲۱ جولاي سال ۱۹۶۹ در ساعت جهاني ۰۲:۵۶:۱۵ بر مي گردد.

 

در ماه، يك مجسمه واقعي وجود دارد: "فضانورد بر زمين افتاده". خدمه آپولو ۱۵ يك مجسمه آلومينيومي را روي سطح به جا گذاشتند كه نمادي از فضانورداني است كه به اكتشافات فضايي كمك كرده اند و زندگي خود را در اين راه از دست داده اند و همچنين يك لوح يادبود با نام ۱۴ فضانوردي كه تا آن زمان كشته شده بودند. در ميان آنها مي توان به خدمه آپولو-۱ كه در زمان تمرين آتش گرفتند و سوختند، همچنين فضانوردان روس، سايوز-۱۱ كه در زمان بازگشت به زمين كشته شدند، همچنين يوري گاگارين و ولاديمير كاماروف، فضانورد سايوز-۱ كه چتر نجات سفينه اش كار نكرد و بر اثر برخورد به زمين فوت شد اشاره كرد.

 

ادامهـ مطلبـ
| ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ | ۰۲:۳۰:۳۵ | hsi
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 71
بازديد ديروز : 12
بازديد كل : 3477

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان